Tatuowanie zmian skórnych - czy można zrobić tatuaż na rozstępach i bliznach?

Tatuaż może stanowić piękną i spektakularną ozdobę ciała. Możesz nanieść na swoją skórę dowolny wzór, który znacząco zmieni Twój wygląd. Ale do salonów tatuażu zgłaszają się również osoby, które pragną zakryć rozstępy, blizny lub inne nieestetyczne zmiany skórne.

Tatuowanie blizn czy rozstępów nie jest łatwą pracą i trzeba się liczyć z tym, że nie każdy podejmie się tego zadania. Najlepiej zapytać o to wybranego tatuatora, przyjść do studia i pokazać miejsce, które chce się pokryć tatuażem. W ten sposób tatuażysta obejrzy i dotknie zmienionej skóry, oceni jej twardość, rozległość i strukturę znamienia, aby na tej podstawie podjąć jak najlepszą decyzję.

Spis treści

Czy w ogóle możliwe jest tatuowanie tych „niedoskonałości? W artykule przeczytasz czy i jak pokrywać tuszem niechciane zmiany na skórze.

Pokrycie tatuażem rozstępów

Rozstępy to najprościej mówiąc blizny powstałe na skutek nadmiernego rozciągania się skóry w krótkim czasie. Osłabiona zostaje elastyczność skóry i uszkodzone jej włókna kolagenowe. Istnieje wiele metod leczenia rozstępów, tak aby stały się jak najmniej widoczne. Tatuaże są również jedną z bardzo popularnych form ukrywania tych zmian.

Pokrycie rozstępów tatuażami jest możliwe i jest to nierzadko stosowana praktyka. Należy jednak zawsze wziąć pod uwagę faktyczny stan skóry. Przede wszystkim rozstępy muszą być całkowicie i dobrze zagojone, aby stworzyć odpowiedni podkład do wykonania tatuażu. Niezmiernie istotne jest, aby wybrany tatuażysta miał już doświadczenie w tatuowaniu zmian skórnych. gdyż wymaga to zastosowania innej techniki i większej wiedzy dotyczącej zachowania skóry niż ma to miejsce podczas wykonania zwykłego tatuażu.

Projekt tatuażu mającego pokryć rozstępy jest również niezmiernie istotny. Nie jest powiedziane, że tatuaż ma być wykonany bezpośrednio na bliznach, ale można umiejętnie wkomponować je w całość wzoru. Doświadczony i kreatywny artysta może ukryć rozstępy w bardzo zabawny i przemyślany sposób.

Tatuaż na bliznach

Blizny to zmiany na skórze powstałe w wyniku gojenia się ran po różnego rodzaju urazach – termicznych, mechanicznych lub chemicznych. Z powodzeniem można je pokryć tatuażami. Tak samo jak w przypadku rozstępów należy jednak pamiętać, żeby blizna była całkowicie zagojona. Jeżeli będzie zbyt „świeża” tusz może nie wbijać się dobrze. Może się rozlewać, jak i powodować ubytki w kolorze. Aby mieć pewność, że blizna jest dojrzała, czyli zagojona najlepiej przed umówieniem się na tatuaż zasięgnąć rady dermatologa. Stwierdzi on, czy tatuowanie będzie bezpieczne. Kiedy nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonania tatuażu na bliźnie należy umówić się na konsultację z tatuatorem, który zadecyduje o dobraniu odpowiedniej techniki i sprzętu.

Na sam koniec wspólnie z tatuatorem zadecydujesz o projekcie, który najlepiej sprawdzi się w przypadku Twojej blizny. Nie wszystkie wzory będą prezentować się estetycznie, a może zdarzyć się i tak, że zamiast ukryć bliznę, tatuaż niepotrzebnie ją wyeksponuje. Przykładowo bardzo cienkie i symetryczne linie, jakie charakteryzują mandale, mogą przez miejsce z blizną wyglądać na krzywe i niechlujnie wykonane. Bliznę najlepiej pokryć dużym i wypełnionym wzorem. Dobrze sprawdzą się tatuaże realistyczne, biomechaniczne i oldschoolowe.

Projekt może również w wesoły sposób nawiązywać do posiadanych blizn. Nie musi ich zakryć, a wykorzystać je jako element tatuażu. To już zależy od Ciebie.

A co z tatuażem na pieprzykach?

Pieprzyki to zmiany skórne, które mają na ciele wszyscy ludzie. Występują w różnych odcieniach brązowego, aż po czarny. Ich barwa zależy od zawartej w nich liczby barwników skóry: im wyższa tym pieprzyk jest ciemniejszy. Większość pieprzyków pojawia się na skutek promieniowania UV.

Nie powinno się robić tatuaży na pieprzykach, a szczególnie na tych dużych i wypukłych. Takie pieprzyki wymagają stałej kontroli i obserwacji. Są znamionami, które zwiększają wystąpienie raka skóry. Pokrycie ich tatuażem uniemożliwiłoby ich monitorowanie. Ponadto wbijanie igły w miejsce, gdzie znajduje się pieprzyk, mogłoby bardzo podrażnić znamię, co w konsekwencji trzeba by było leczyć.

Pieprzyki najlepiej omijać podczas wykonywania tatuażu, ale można finezyjnie wkomponować je we wzór.

Najlepiej, jeszcze przed podjęciem decyzji o wizycie w studio, skonsultować pomysł tatuowania zmian skórnych z lekarzem specjalistą i zastosować się do jego zaleceń. Ryzyko wystąpienia niebezpiecznego urazu lub uniemożliwienie obserwacji zmienionej skóry jest naprawdę wysokie. Zawsze stawiaj swoje zdrowie na pierwszym miejscu.

Należy również pamiętać, że tatuowanie blizn, rozstępów i innych zmian skórnych jest bardziej bolesne, a proces gojenia się tatuażu o wiele dłuższy niż w przypadku standardowych tatuaży. Tatuowanie blizn często wymaga poprawek, a w ekstremalnych przypadkach może się zdarzyć, że nie przyjmą barwnika. Dużo zależy od stanu początkowego zmiany, jej rozległości na ciele oraz… no cóż, szczęścia. Najlepsze efekty uzyskuje się przy bliznach niewielkich, białych i płaskich.