Odpowiedni wybór stylu tatuażu, wzoru i artysty nierzadko wymaga poświęcenia czasu. Zaprojektowanie i wykonanie tatuażu zawsze powinno być świadomą i przemyślaną decyzją. Również pielęgnacja tatuażu po jego wykonaniu musi być traktowana poważnie i rozsądnie. Jeżeli chcesz, aby twój tatuaż jak najdłużej wyglądał imponująco, musisz poświęcić tyle samo uwagi procesowi gojenia i regeneracji, co samemu tatuowaniu. Chcesz dowiedzieć się jak najlepiej dbać o świeży tatuaż? Jak długo trwa proces gojenia i jakie są jego etapy? Te i inne wskazówki znajdziesz w artykule.
Jak dbać o nowy tatuaż?
Świeży tatuaż to nic innego jak otwarta rana. Skóra jest uszkodzona przez nakłuwanie jej igłami. Tatuator zrobi wszystko, aby podczas tatuowania zapewnić sterylne i higieniczne warunki, ale po skończonej pracy, kiedy wyjdziesz ze studia, to na Tobie spoczywa obowiązek odpowiedniej pielęgnacji tatuażu.
Po skończonym tatuażu tatuator przemyje skórę płynem antybakteryjnym i zabezpieczy miejsce z tatuażem opatrunkiem. Artysta doradzi Ci jak długo go trzymać oraz jak często go zmieniać. Zazwyczaj jest to uzależnione od wielkości i umiejscowienia wzoru.
Stosując się do zaleceń tatuażysty, opatrunek należy zdjąć i przemyć tatuaż wodą z mydłem, wysuszyć i posmarować maścią lub kremem przyspieszającym gojenie. Mycie, suszenie i smarowanie trzeba powtarzać aż do momentu złuszczenia się całego martwego naskórka.
Rodzaje opatrunków
Jeszcze do niedawna tatuaże zabezpieczane były głównie folią spożywczą. Obecnie dostępne są również inne rozwiązania chętnie stosowane w salonach tatuażu. Poniżej znajduje się krótkie omówienie rodzajów opatrunków.
- Folia spożywcza.
Folia spożywcza to najbardziej popularna i najstarsza metoda zabezpieczenia świeżego tatuażu. Można ją kupić w każdym sklepie spożywczym, a przy tym jest tania. Niestety folia w bardzo niskim stopniu przepuszcza powietrze, może powodować odparzenia skóry i trzeba ją często zmieniać. Zaleca się robić to nawet co 3 godziny. Po każdym zdjęciu folii tatuaż należy dokładnie umyć, osuszyć i posmarować kremem lub maścią przyspieszającą gojenie. Najczęściej folię trzyma się około 3 dni.
- Podkład higieniczny - pielucha.
Ten rodzaj opatrunku absorbuje wydzieliny z tatuażu i pozwala skórze swobodnie oddychać. Metoda stosowania chłonnych podkładów do Europy przywędrowała ze wschodu. Jest to jeden z najczęściej stosowanych opatrunków tatuaży w krajach wschodniej Europy (Ukraina, Białoruś, Rosja). Podkłady higieniczne są bezpieczne dla skóry, nie powodują odparzeń. Jednak są dość grube i sztywne, dlatego założone na cale ramię mogą mocno ograniczać ruchy.
- Second skin.
Opatrunek typu second skin zapewnia dużą wygodę noszenia. Można nie zdejmować go nawet do 3 dni (jeżeli z tatuażu bardzo się nie sączy). Pozwala skórze oddychać, ponieważ jest opatrunkiem paroprzepuszczalnym. Czasami jest też nazywany Dermalize od nazwy produktu, który był prekursorem tego typu opatrunków w branży tatuażu. Second skin zakładany jest od razu po zabiegu lub na następny dzień. Może być stosowany przez pierwsze dni gojenia (nie należy naklejać foli, gdy skóra zaczęła się już łuszczyć). Ten rodzaj opatrunku może się gorzej utrzymywać w miejscach bardzo ruchomych i bardziej pocących się, takich jak zgięcia kończyn, pachy czy pachwiny.
Wybór metody opatrunku zależy od artysty. Każdy, kto ma już swój wypracowany styl i doświadczenie, wie, w jaki sposób jego tatuaże goją się najlepiej. Artysta będzie w stanie przewidzieć czy dany tatuaż będzie się bardziej sączyć, co np. uniemożliwi utrzymanie się opatrunku paroprzepuszczalnego.
Jak długo goi się tatuaż?
Tatuaż goi się mniej więcej 3 - 4 tygodnie. W tym czasie musisz traktować go ze szczególną troską. Zapewni to jego idealny wygląd oraz zminimalizuje ryzyko powstania bolesnej i groźnej infekcji. Pamiętaj, że przez okres gojenie nie możesz:
- trzeć i drapać tatuażu
- pić alkoholu (przez co najmniej 3 dni)
- wystawiać tatuażu na działanie promieni słonecznych
- korzystać z basenu, sauny i solarium
- moczyć tatuażu
Proces gojenia tatuażu można podzielić na kilka faz:
- W dniu zrobienia tatuaż będzie opuchnięty, skóra wokół niego mocno zaczerwieniona, będzie też gorący w dotyku i będzie się z niego sączyć.
- W kolejnych dniach sączenie i zaczerwienienia znikną. Zaczną tworzyć się strupki.
- Po około 2 tygodniach strupki zaczną się łuszczyć. Tatuaż będzie swędział i irytował.
- W okresie od 2 do 4 tygodni strupki powinny zniknąć. Tatuaż może wyglądać matowo, ale niebawem odzyska swój blask.
Pamiętaj, że kiedy Twój tatuaż się zagoi, w dalszym ciągu wymaga systematycznego smarowania kremami i maściami. Zapewni to odpowiednie nawilżenie skóry i piękny wygląd tatuażu.
Jaki krem jest najlepszy do smarowania tatuażu?
Jaki krem stosować do smarowania tatuażu, doradzi Ci również tatuator. Z pewnością wskaże Ci kilka opcji, gdyż obecnie na rynku można znaleźć naprawdę bardzo dużo kosmetyków dedykowanych pielęgnacji tatuaży. Używanie ich jest niezwykle istotne w procesie gojenia, ale również w czasie późniejszej dbałości o wytatuowane miejsce.
Wybierając krem lub maść zwróć uwagę, aby był to produkt nawilżający, chroniący i łagodzący. Najlepiej, żeby kosmetyk zawierał pantenol, składnik przyspieszający gojenie.