Kiedy najlepiej zrobić sobie tatuaż? Czy pora roku ma znaczenie?

Kiedy zdecydujesz już o zrobieniu tatuażu i nawet znajdziesz studio - wiedz, że to dopiero początek. Po wykonaniu tatuażu musisz ze specjalną troską dbać o niego podczas gojenia, a także jeszcze później. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś/aś się, jaka pora roku sprzyja robieniu tatuażu, ułatwia jego gojenie i pielęgnację? Czy temperatura powietrza oraz pogoda mogą mieć znaczenie podczas robienia tatuaży? Otóż jak najbardziej. I nie jest to wcale lato, a okres jesienno-zimowy. A dlaczego, dowiesz się z artykułu. Zapraszamy do lektury!

Spis treści

Okres jesienno-zimowy najbardziej sprzyja gojeniu i pielęgnacji świeżego tatuażu

Okres jesienno-zimowy to najlepszy czas na zrobienie sobie tatuażu. Przede wszystkim dlatego, że skóra nie jest wówczas narażona na szkodliwe działanie promieni słonecznych. A słońce to zdecydowany wróg świeżych tatuaży. Najlepiej wybrać zatem miesiące od października do marca.

Oczywiście nikt nie odmówi Ci wykonania tatuażu w okresie letnim, jednak musisz pamiętać, że latem, a szczególnie gdy panują upały, mocno się pocimy, a tego po wykonaniu tatuażu trzeba unikać. Pot to wilgoć, zatem nadmierne pocenie może mieć podobny efekt, co odmoczenie tatuażu, czyli puchnięcie, ból, wybijanie tuszu, a nawet powstanie groźnych infekcji.

Dlaczego słońce tak bardzo szkodzi świeżym tatuażom?

Bezpośrednia ekspozycja na słońce wypala pigment. Przykładowo jasne kolory oraz biele tracą nasycenie i żółkną, co znacznie zmienia pierwotne założenia projektu. Biały stanie się szary, niebieski będzie szedł w stronę zielonego, żółty zmieni się w pomarańczowy.

Wystawianie na słońce świeżego tatuażu może przyczynić się do wystąpienia także innych reakcji skórnych: podrażnienia, pieczenia, blaknięcia oraz ciemnienia kolorowego barwnika. Czarny tusz z kolei absorbuje światło, więc będziesz odczuwać większy dyskomfort na słońcu. Kontury staną się wyczuwalne, tusz z biegiem czasu zjaśnieje i zmieni barwę na zielono-niebieską.

Skóra pod wpływem promieni słonecznych mocno się nagrzewa, a to pobudza do działania krwinki znajdujące się w pobliżu tuszu wprowadzonego pod skórę przez tatuatora. Przyśpiesza to stopniowe blaknięcie tatuażu, kolory robią się jaśniejsze i mniej ostre. Najbardziej narażony na blaknięcie jest żółty, niebieski, zielony i biel. Niestety skutki takiej ekspozycji na słońcu zauważysz po latach, nie od razu.

Jak chronić świeży tatuaż przed słońcem?

Jeżeli z jakichś powodów zdecydujesz się jednak na wykonanie tatuażu w okresie letnim, zadbaj o niego ze szczególną troską. Tatuaż goi się około czterech tygodni. Przez ten czas, musisz bezwzględnie stosować się do kilku zaleceń:

  1. Nie wystawiaj tatuażu na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Jeżeli znajdziesz się w bardzo nasłonecznionym miejscu, poszukaj cienia. Zbyt długie przebywanie na słońcu nie zagraża jedynie świeżemu tatuażowi, ale jest również męczące dla całego organizmu.
  1. Kiedy tatuaż już się zagoi, koniecznie stosuj kremy z filtrem. Zablokują one dostęp promieniowania UV do organizmu i skutecznie ochronią skórę. Najlepiej wybrać krem z jak najwyższym filtrem np. SPF 50.
  1. Jeżeli masz ochotę popływać, smaruj skórę kremami wodoodpornymi. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby podczas kąpieli powtarzać smarowanie nawet kilkakrotnie.

Pamiętaj, że świeżo zrobiony tatuaż w pierwszym tygodniu w ogóle nie powinien mieć kontaktu ani z wodą morską, ani ze słońcem. Niezmiernie ważne jest, aby w okresie regeneracji wytatuowanej skóry zachować maksymalną higienę oraz smarować tatuaż kremami przyspieszającymi gojenie. Na rynku dostępne jest wiele kremów i maści dedykowanych pielęgnacji tatuaży. Wybieraj nietłuste produkty, gdyż tłuste mogą blokować pory i utrudniać skórze swobodne oddychanie.

Zadbaj również o to, aby Twój nowy tatuaż miał dostęp do świeżego powietrza. Postaraj się nie zakładać obcisłych ubrań, które poza tym, iż będą ocierać skórę, uniemożliwią swobodny przepływ powietrza. Zakładaj luźne koszule i spodnie, najlepiej wykonane z naturalnych materiałów jak len czy bawełna. Poza tym, że skóra będzie mogła oddychać, te materiały doskonale zapobiegają nadmiernemu poceniu się w gorące dni.

Podstawowe zalecenia dbania o tatuaż bez względu na porę roku

Bez względu na porę roku i pogodę, która towarzyszyła CI podczas robienia tatuażu, aby zachować jego intensywne kolory i nieskazitelny wygląd, zastosuj się do tych kilku podstawowych praktyk.

  • W pierwszych dniach po zrobieniu tatuażu zabezpieczaj go folią lub innym opatrunkiem. Zapewni to skórze szybką regenerację w bezpiecznych i higienicznych warunkach.
  • W trakcie gojenia tatuażu (a także już po) każdego dna myj tatuaż wodą z mydłem, a następnie smaruj go specjalnym kremem lub maścią. W ten sposób oczyścisz i nawilżysz wytatuowana skórę, a tym samym zachowasz intensywność kolorów.
  • W bardzo gorące dni zadaj o tatuaż ze szczególną troską. Stosuj kremy z wysokimi filtrami ochronnymi. Możesz również skorzystać ze specjalnych kosmetyków, których zadaniem jest zabezpieczenie kolorów tatuaży.