Wiele osób zastanawia się, czy studio tatuażu musi mieć kasę fiskalną w 2022 roku. Dużo się mówi o tzw. kasach online, które różnią się od tradycyjnych rozwiązań tym, że są podłączone do sieci zdalnie i dzięki temu mogą przesyłać niezbędne informacje dotyczące płatności do Centralnego Repozytorium Kas. Czy więc kasa fiskalna w studiu tatuażu jest obowiązkowa?
Studio tatuażu, a kasa fiskalna w roku 2022
Jeśli masz swoje studio tatuażu, kasa fiskalna niekoniecznie będzie Ci potrzebna. Wszystko to dzięki kasom online, które wprowadzone zostały głównie po to, aby lepiej i skuteczniej egzekwować podatki od przedsiębiorstw. O tym, że nastąpiło wyłączenie studiów tatuaży z obowiązków kasy fiskalnej, można przekonać się, zaglądając do najnowszych przepisów. Dotyczy to jednak tylko określonych przypadków.
Studio tatuażu – kasa fiskalna jest obowiązkowa?
Wyjątki od zasady prowadzenia ewidencji sprzedaży za pomocą kas fiskalnych wskazane są w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 2018 roku. Wynika z niego, że jeśli obrót na rzecz osób fizycznych w poprzednim roku podatkowym nie wyniósł więcej niż 20 tysięcy złotych rocznie, to nie ma obowiązku posiadania kasy fiskalnej.
Początkowo zwolnienie z tego obowiązku miało trwać do końca 2021 roku, jednak i tutaj pojawiły się zmiany. I choć jasno jest powiedziane, że w 2022 roku zwolnienie to nie dotyczy fryzjerów, kosmetyczek i kosmetologów, to w przypadku tatuażu wymaganie kasy fiskalnej było sprawą nieoczywistą. Jak się jednak okazuje usługi tatuażu i piercingu, ze względu na to, iż mają inne PKD, nadal mogą korzystać z tego zwolnienia.
Studio tatuażu – jaka forma opodatkowania?
Studia tatuażu, podobnie jak większość usług i sprzedaży towarów w innych branżach, są opodatkowane VAT-em. W niektórych sytuacjach istnieje jednak możliwość uzyskania zwolnienia z tego obowiązku, ze względu na nieprzekroczenie limitów obrotów, które wynoszą 200 000 tysięcy złotych rocznie. Nazywane jest to zwolnieniem podmiotowym i przyznawane jest na podstawie poprzedniego roku podatkowego.
Choć z pozoru 200 000 złotych wydaje się dość dużą kwotą, w praktyce niewiele przedsiębiorców będzie mogło liczyć na zwolnienie. Jeśli jednak już się na nie zdecydujesz, pamiętaj, aby kontrolować swoje obroty. W momencie, kiedy będziesz zbliżać się do limitu – koniecznie złóż deklarację VAT-R.
Przy okazji informacji dotyczących formy opodatkowania studiów tatuażu, warto poruszyć jeszcze jedną kwestię, a mianowicie – stawkę opodatkowania. Podstawową stawką jest oczywiście 23%, natomiast w przypadku wykonania autorskiego wzoru, który został zaprojektowany z myślą o konkretnym kliencie, może być ona zmniejszona do 8%. W celu skorzystania z niższej stawki, należy wystąpić o WIS, czyli wniosek o wydanie wiążącej informacji stawkowej.
Studio tatuażu – jaka stawka ryczałtu?
Ryczałt jest jedną z form opodatkowania, na którą może zdecydować się każdy przedsiębiorca, a w tym m.in. właściciel salonu tatuażu. W tej metodzie rozliczenia, podatek obliczany jest w zależności od wielkości przychodu. Dużą zaletą ryczałtu są stosunkowo niskie stawki, które wynoszą: 2%, 3%, 5,5%, 8,5%, 10%, 12%, 14%, 15% lub 17%. Studio tatuażu może korzystać z formy opodatkowania od osób fizycznych w zryczałtowanej formie ze stawką 8,5%.