Jakie są techniki tatuażu?

Techniki wykonywania tatuażu znane są już od bardzo dawna, choć obecne metody i dostępne narzędzia znacznie się różnią od tych, które były kiedyś wykorzystywane. Bardzo dużą różnicę widać również w dostępności tatuaży. Niegdyś były one zarezerwowane jedynie dla nielicznych, natomiast teraz niemal każdy może sobie na nie pozwolić. W dzisiejszych czasach tatuaże nie są już niczym nadzwyczajnym. Coraz więcej osób wybiera taki sposób na ozdobienie własnego ciała i w większości przypadków wcale nie kończy się tylko na jednym projekcie. Jakie są najpopularniejsze techniki tatuażu?

Spis treści

Jakie są metody robienia tatuaży?

Do najpopularniejszych metod robienia tatuaży należą dotwork, tatuaże konturowe oraz tatuaże watercolor, choć na nich lista ta się nie kończy.

Metoda dotwork polega na tworzeniu tatuaży, składających się z wielu małych kropeczek. Efektem jest powstanie bardzo oryginalnego wzoru o dość specyficznej fakturze.

Tatuaże konturowe, charakteryzują się bardzo dużą prostotą wykonania. Jak sama nazwa wskazuje, tworzy się jedynie sam kontur, bez wypełnienia.

Technika watercolor w dużej mierze skupia się na wykorzystaniu pastelowych kolorów, a projekty przypominają obrazy z okresu impresjonizmu. W tej technice nie ma miejsca na grube i czarne linie.

Metod robienia tatuaży jest naprawdę bardzo dużo. Te opisane powyżej to nie wszystko. Inne style tatuowania, które obecnie cieszą się największym zainteresowaniem to minimalistyczne projekty, które charakteryzują się prostotą, małą skalą i geometrycznymi kształtami. Wśród pozostałych znajdują się również: linework, liternictwo, oldschool, steampunk, blackwork i wiele innych.

Handpoke – tatuaż metodą kropkową

Handpoke to tatuaż wykonywany metodą kropkową, która z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością wśród klientów. Tatuaże w te wykonywane są bez użycia maszynki, a cały projekt powstaje poprzez manualne wbijanie igły do tatuażu. Technika ta wymaga od tatuażysty nie lada precyzji, doświadczenia, a ponadto niebywałej cierpliwości, ponieważ nawet najprostsze projekty mogą zająć od kilku do kilkunastu godzin. To, co wyróżnia tę metodę na tle innych, to przede wszystkim ogromna unikalność, długi proces tworzenia i zminimalizowane odczucie bólu.

Czy można zrobić tatuaż domowym sposobem?

Wykonanie stałego tatuażu należy zlecić tylko doświadczonej osobie. Nigdy nie należy robić tego na własną rękę, ponieważ jest to bardzo niebezpieczne. Obecnie dostępnych jest wiele ciekawych alternatyw, z których naprawdę warto skorzystać, jeśli ktoś z jakichś powodów nie może pozwolić sobie na profesjonalny tatuaż w salonie. Jedną z nich jest tatuaż robiony henną, który wygląda niemal tak samo jak prawdziwy i utrzymuje się na skórze przez około 2-3 tygodnie.