Jak zbudować portfolio tatuażowe? Poradnik dla początkujących artystów

Jeżeli myślisz o rozpoczęciu pracy jako tatuator/tatuatorka, najlepiej jest poszukać stażu w salonie tatuażu. W ten sposób pod okiem doświadczonych kolegów i koleżanek można szlifować swój warsztat i zdobyć niezbędną w tym zawodzie wiedzę. Jednak zanim zgłosisz się do wybranego studia, musisz mieć portfolio - bez tego ani rusz. Jak powinno wyglądać portfolio przyszłego tatuatora i jak je stworzyć, przeczytasz w artykule.

Spis treści

Przedstaw się

Oczywiście najbardziej istotne w Twoim portfolio będą prace i rysunki, które sam/a stworzyłeś, i które zaprezentują Twój talent. Niemniej zawsze dobrze widziane jest przedstawienie się i napisanie kilku zdań o sobie. Napisz, jaka jest Twoja motywacja i dlaczego chcesz pracować akurat w tym zawodzie. A może masz już jakieś doświadczenie? Wspomnij o tym. Wszystko to pozwoli lepiej Cię poznać, a także pokaże Twoją determinację i poważne podejście do ewentualnych praktyk.

Pokaż co umiesz

Kolejnym etapem portfolio po przedstawieniu się, jest zaprezentowanie Twojego rzemiosła. Pokaż, że umiesz rysować. Nie jest ważne czy rysunki będą wykonane ołówkiem, flamastrem, kredką czy za pomocą innego narzędzia. Nieistotne jest też, czy będą stworzone w jednym stylu, czy w kilku. Liczą się po prostu Twoje umiejętności.

Prace w portfolio ułóż w spójną i estetyczną całość. Jeżeli są to skany albo zdjęcia niech będą wykonane w taki sam sposób. Wyrównaj kontrast, balans bieli i inne parametry. Schludne portfolio o wiele lepiej się prezentuje niż zbiór przypadkowych rysunków, nawet najlepszej jakości.

Obecnie bardzo wielu artystów tatuażu korzysta z mediów społecznościowych jako miejsca pokazania swojego portfolio. Dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, aby stworzyć stronę na Instagramie czy Facebooku, w celu zaprezentowania siebie i swoich prac.

Aby Twoje portfolio było jak najlepsze, ćwicz i rysuj. Rób to w wolnych chwilach i nie ograniczaj się do jednego stylu. Wyrobisz sobie rękę, a przy okazji pokażesz przyszłym pracodawcom, że interesujesz się tatuażem i znasz podstawowe założenia poszczególnych stylów tatuowania. Budowanie portfolio wymaga czasu i wysiłku, ale jest niezbędnym krokiem w Twojej przyszłej karierze tatuatorskiej.

Jeżeli natomiast rysunek nie jest Twoją najmocniejszą stroną, nie martw się. Nic straconego. Zawsze możesz skorzystać z profesjonalnego kursu. Obecnie nie ma problemu, aby taki znaleźć. Zaletą takich kursów jest to, że uczą techniki rysowania od podstaw. Studia tatuaży również nierzadko organizują kursy i szkolenia tatuażu, na których możesz wiele się nauczyć.

Jeżeli myślisz, że artyści tatuażu szukają praktykantów z doświadczeniem w tatuowaniu – kogoś, kto np. za darmo tatuował przyjaciół w domu, to absolutnie tak nie jest. Tak naprawdę, w branży tatuatorskiej jest to bardzo źle odbierane. Niestety pokazuje to, że wziąłeś/aś się za tatuowanie nie mając o tym dużego pojęcia. Pomijając kwestię szacunku do fachu, jest to praktyka dość niebezpieczna.

Bądź kreatywny

Pokaż, że jesteś kreatywny i potrafisz tworzyć ciekawe kompozycje, które są wytworem Twojej wyobraźni. I że za pomocą kilku elementów możesz wykreować prawdziwe dzieło, od którego trudno będzie oderwać wzrok. W końcu praca tatuatora głównie na tym polega.

Wyobraź sobie, że do studia przychodzi klient i chce wytatuować sobie to, to i to, żeby w efekcie powstało TO. I Ty jako artysta/artystka tatuażu musisz potrafić umiejętnie dopasować do siebie te wszystkie elementy i stworzyć projekt, który usatysfakcjonuje i w najwyższym stopniu zadowoli tę daną osobę.

W tym miejscu warto wspomnieć o jeszcze jednej rzeczy. W dzisiejszych czasach można być bardzo dobrym tatuażystą, nawet wybitnym, a wcale nie umieć rysować. Możliwość korzystania z wielu programów graficznych wyręcza tych, którzy nie są wirtuozem ołówka. Jednak muszą oni posiadać zdolność idealnego odwzorowania projektu. Można posiłkować się zdjęciami, nic w tym złego. Nie trzeba umieć tworzyć projektów z głowy i rysować ich np. bezpośrednio na skórze (są artyści, którzy tak robią!). Najważniejsze, to żeby zawsze być w stanie wykonać taki wzór, jaki zażyczy sobie klient.

Format portfolio

Jeżeli chodzi o format Twojego portfolio, ważne, aby przestrzegać kilku istotnych zasad:

  • Portfolio najlepiej jest wykonać w standardowym formacie, czyli np. A4 albo cyfrowym Full HD / 4K. Każdy inny format może nie prezentować się profesjonalnie i być nieczytelny.
  • Zapisz plik swojego portfolio w formacie, którego otwarcie nie stworzy nikomu problemu. Idealny będzie plik PDF. Wybierając inny format, poza faktem, że jego otwarcie może się nie powieść, ryzykujesz również tym, że np. poszczególne elementy się poprzesuwają, co znacznie zmieni wygląd całości.
  • Zrób swoje portfolio w jednym pliku, najlepiej nie większym niż 20 MB. Kiedy wyślesz np. 20 oddzielnych plików, komuś może się nie chcieć lub może nie mieć czasu otwierać ich po kolei. Szanuj czas osób, do których zgłaszasz się ze swoim portfolio. W ten sposób już na wstępie udowodnisz, że profesjonalnie podchodzisz do swojej ewentualnej pracy.

Kiedy Twoje portfolio jest już gotowe, nie pozostaje Ci nic innego jak rozpocząć wędrówkę po wybranych salonach tatuażu. Życzymy powodzenia!