Jak się robi tatuaże? Gdzie najlepiej? Ile to kosztuje?

Zastanawiasz się, jak się robi tatuaż? Wybór odpowiedniego studia i artysty to pierwszy krok. Następnie trzeba zdecydować się na konkretny wzór i odpowiednie miejsce na ciele. Przed wykonaniem tatuażu warto dowiedzieć się więcej na temat tej metody zdobienia ciała. Postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości, tak aby zrobienie tatuażu było, jak najmniej stresujące.

Spis treści

Jak wygląda robienie tatuażu?

Jak się robi tatuaże? Zazwyczaj do tatuowania wykorzystuje się maszynkę elektryczną – cewkową lub rotacyjną, której istotną częścią jest kartridż. Urządzenie to wprowadza pod skórę tusz, wbijając się w nią z prędkością do 10 tys. razy na minutę. Niesłabnącą popularnością cieszy się również klasyczna metoda tatuowania, jaką jest handpoke. W tym przypadku tatuator, wprowadza tusz pod skórę, wykorzystując tradycyjne igły do tatuażu. Niezależnie od tego, jak powstaje tatuaż, którą metodą jest wykonywany, warto pamiętać o tym, że podczas tatuowania skóra krwawi, a także może pojawić się ból, szczególnie podczas dłuższych sesji.

Wiele osób zastanawia się również, jak zrobić tatuaż w domu. Samodzielne tatuowanie nie jest dobrym pomysłem, ponieważ można oszpecić się na całe życie lub zrobić sobie krzywdę. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak zrobić tatuaż, aby sobie nie zaszkodzić, a w przyszłości stać się tatuatorem, wykonuj prace na skórce od banana czy świńskiej skórze, zamiast na swoim ciele.

Gdzie zrobić tatuaż?

Gdzie zrobić pierwszy tatuaż? Warto zdecydować się na jedno z mniej bolesnych miejsc, aby ocenić swój poziom tolerancji na ból. Najlepsze miejsca to takie, w których skóra jest grubsza, a także występuje na nich więcej tkanki tłuszczowej lub mięśniowej – na przykład zewnętrznej stronie ramienia. Jednak to, gdzie najlepiej zrobić tatuaż uzależnione powinno być przede wszystkim od Twoich preferencji – z odpowiednią wytrzymałością na ból możesz wykonać pierwszy tatuaż tam, gdzie chcesz.

Wiele osób pyta także, gdzie nie robić tatuażu. Tak naprawdę wszędzie można umieścić wybrany wzór, należy jednak pamiętać o tym, by dobrać projekt pasujący do anatomii naszego ciała, który będzie dobrze wyglądał na przykład na zgięciach łokci lub kolan.

Kiedy najlepiej zrobić tatuaż?

Tatuaż można zrobić tak naprawdę zawsze. Jednak najlepszym okresem, aby zrobić tatuaż, jest sezon jesienno-zimowy, kiedy skóra nie jest narażona na intensywne działanie promieni słonecznych. W lecie również można robić tatuaż, jednak trzeba zadbać o to, by odpowiednio zakrywać go przed słońcem.

Są także momenty w życiu, w których najlepiej odpuścić wykonanie tatuażu na jakiś czas i zrobić go nieco później. Kobiety często pytają, czy w ciąży można zrobić tatuaż. Wykonanie tatuażu wiąże się często ze stresem i bólem, polega na wielokrotnym wbijaniu igły w skórę, czyli tworzeniu ran. Z tego względu najlepiej zrobić tatuaż po porodzie.

Kiedy nie robić tatuażu?

Robienie tatuażu w okresie letnim nie zawsze jest dobrym pomysłem. Oczywiście można się tego podjąć, jednak jeśli czekają nas wyjazdy w ciepłe kraje lub planujemy kąpiele w zbiornikach wodnych, najlepiej przełożyć plany i zrobić tatuaż dopiero po wakacjach. Kobiety często zastanawiają się, czy można robić tatuaż podczas okresu. Miesiączka nie jest przeciwwskazaniem do wykonania tatuażu, o ile nie jest związana z silnymi dolegliwościami. Przeciwwskazaniami do wykonania tatuażu jest również zakażenie wirusami HCV, HBV, HIV. Między innymi padaczka, nowotwory, choroby układu krążenia i wiele innych dolegliwości również wykluczają zrobienie tatuażu. Warto w takim przypadku skonsultować się z lekarzem.

Ile kosztuje zrobienie tatuażu?

Koszt zrobienia tatuażu jest oceniany indywidualnie przez tatuatora – każde studio ma inne stawki, uzależnione od miasta, czy poziomu umiejętności artystów. Przy wycenie bierze się pod uwagę rozmiar wybranego wzoru oraz poziom jego skomplikowania. Naturalnie małe, proste wzory będą tańsze od rozbudowanych projektów realistycznych.

Ile trwa robienie tatuażu?

Wybierając się na spotkanie z tatuatorem, pewnie niejedna osoba zastanawia się, ile trwa zrobienie tatuażu. Odpowiedź na to pytanie jest uzależniona od wielu różnych czynników. To, jak długo robi się tatuaż, podobnie jak jego koszt, zależy od rozmiaru wybranego wzoru i tego, jak bardzo jest rozbudowany. Istotną kwestią jest także poziom umiejętności i system pracy wybranego tatuatora. Niektórym zrobienie tatuażu zajmie kilkadziesiąt minut, a w innym przypadku ten sam wzór pochłonie kilka godzin.

Czy można zrobić tatuaż na bliźnie?

Osoby posiadające blizny, często zastanawiają się, czy można je zamaskować poprzez tatuaż. Wielu artystów podejmuje się takiego zadania, jednak niektórzy odmawiają. Jest to spowodowane faktem, że na bliznach barwnik może się gorzej przyjmować, przez co w efekcie tatuaż będzie wyglądał nieestetycznie. Jeżeli tatuator podejmie się tatuowania blizny, to trzeba pamiętać o tym, by była ona już w pełni wygojona i liczyć się z faktem, że takie miejsce może być bardziej bolesne do tatuowania.

Co zrobić przed tatuażem?

Wybierając się na spotkanie z tatuatorem, przede wszystkim trzeba zadbać o higienę, dla komfortu własnego oraz tatuatora. Ponadto warto zadbać o wystarczającą ilość snu, zjeść pożywny posiłek i zadbać o odpowiednie nawodnienie, aby być w jak najlepszej kondycji fizycznej. Czego natomiast nie robić przed tatuażem? Należy unikać intensywnego wysiłku oraz przyjmowania używek. Poza alkoholem warto ograniczyć także napoje zawierające kofeinę i nie przyjmować leków przeciwbólowych, ponieważ rozrzedzają one krew, tym samym utrudniając precyzyjne wykonanie wzoru.

Czego nie można robić po zrobieniu tatuażu?

Czy można pić alkohol po zrobieniu tatuażu? Zdecydowanie powinno się go unikać, szczególnie w dużych dawkach, ponieważ używka ta spowalnia proces gojenia. Dodatkowo w stanie upojenia można zapomnieć o niezbędnej pielęgnacji świeżego tatuaży. To, czy można pić po zrobieniu tatuażu, nie jest jedyną pojawiającą się wątpliwością.

Niestety po wykonaniu tatuażu należy unikać kąpieli w zbiornikach wodnych. Otwarta rana to wrota zakażenia dla mikroorganizmów, które mogą wywołać infekcję. Warto także dowiedzieć się, czy po zrobieniu tatuażu można ćwiczyć. Niestety zapaleni sportowcy będą zawiedzeni, ale ze świeżym tatuażem należy unikać intensywnego wysiłku fizycznego.

Co robić po zrobieniu tatuażu?

Po zrobieniu tatuażu należy koniecznie stosować się do zaleceń, jakie przedstawił tatuator. Sposób dbania o tatuaż jest kluczowy dla jego wygojenia się i przyszłego wyglądu. Ile trzeba nosić folię po zrobieniu tatuażu? Obecnie większość tatuatorów korzysta z folii typu second-skin, którą zaleca się nosić maksymalnie dwa dni na skórze. Zwykłą folię należy regularnie zmieniać i również nie nosić jej zbyt długo – standardowo jest to około 3 dni. Czym smarować tatuaż zaraz po zrobieniu? W studiach tatuażu dostępne są specjalistyczne kremy pielęgnacyjne, które są najbardziej polecane do smarowania świeżego tatuażu. Można także kupić w aptece polecane przez artystę maści.