Jak poprawnie czyścić i sterylizować sprzęt do tatuażu?

Czyszczenie sprzętu do tatuażu jest kluczową kwestią w przypadku tatuatorów. Niezależnie od tego, czy posługujesz się na co dzień maszynką cewkową, czy rotacyjną, powinna być odpowiednio wyczyszczona i poddana sterylizacji. Urządzenie to jest wykorzystywane wielokrotnie, dlatego musisz zapewnić każdemu ze swoich klientów maksymalny poziom higieny, aby nie dopuścić do zakażeń. Podpowiadamy, jak czyścić maszynkę do tatuażu.

Spis treści

1. Odpowiednie zabezpieczenie gryfu

Po pierwsze, podczas pracy Twoja maszynka powinna być zabezpieczona za pomocą worka lub innego materiału. Dzięki temu zapobiegniesz zabrudzeniom z krwi i płynów ustrojowych. W przypadku modeli cewkowych i rotacyjnych sprawdzą się zwykłe woreczki, natomiast na maszynki typu pen, warto nałożyć dopasowane pokrowce. Pamiętaj o uszczelnieniu osłony poprzez zastosowanie taśmy lub gumek. Worki musisz zmieniać po każdym kliencie. Warto również dokonać kilku zmian w czasie dłuższej sesji, ponieważ czasami osłony przeciekają. W takiej sytuacji po zakończonej sesji powinieneś przeprowadzić dokładne czyszczenie sprzętu do tatuażu i jego sterylizację.

2. Jak czyścić maszynkę do tatuażu?

Kartridże, a także igły do tatuażu to elementy jednorazowe, które po każdym użyciu wyrzuca się do kosza. Maszynka jednak jest wielorazowa, dlatego trzeba dbać o jej higienę. Jak czyścić sprzęt do tatuażu? Zarówno przed, jak i po sesji należy wykonać mechaniczne mycie za pomocą środka dezynfekującego oraz papierowych chusteczek.

Czyszczenie sprzętu do tatuażu rozpocznij od rozłożenia maszynki na części i ułożenia ich na blacie. Nie zapomnij założyć rękawiczek jednorazowych podczas wykonywania tej czynności. Przejdź do przecierania każdego elementu urządzenia z osobna. Następnie zabierz się za części wewnętrzne i uchwyt (jeśli stosujesz uchwyt wielorazowy). Miejsca te bywa trudno dostępne, dlatego warto przygotować od razu aplikatory z bawełnianą końcówką, które pomogą dostać się nawet do najmniejszych zakamarków. Mycie narzędzi do tatuażu powinno być zakończone wtedy, kiedy maszynka będzie wyglądała czysto, a na jej powierzchni nie będzie żadnych plam.

3. Jak wygląda dezynfekcja sprzętu do tatuażu?

Wiesz już, jak czyścić sprzęt do tatuażu. Teraz przejdźmy do dezynfekcji. Po zakończeniu mechanicznego czyszczenia, rozpyl na wszystkich częściach maszynki środek dezynfekujący. Odczekaj ok. 10 minut i obróć je na drugą stronę, a następnie powtórz oprysk. Dezynfekcja sprzętu do tatuażu jest bardzo prosta i zarazem ważna. Po upłynięciu kolejnych 10 minut, przetrzyj papierowymi chusteczkami i roztworem alkoholowym pozostałości środka dezynfekującego. Pamiętaj o dezynfekcji nie tylko maszynki, lecz także gryfu, rurki, kabli, zasilacza oraz stacji roboczej i fotela do tatuażu. Podczas dezynfekcji powinieneś mieć oczywiście założone rękawiczki jednorazowe.

4. Jak sterylizować maszynkę do tatuażu?

Jak sterylizować maszynkę do tatuażu, aby wyeliminować wirusy i bakterie? Najskuteczniejszą metodą jest zastosowanie autoklawu. To urządzenie, które redukuje ryzyko zakażeń do ok. 0,0001%. Umieszczone we wnętrzu autoklawu elementy poddawane są działaniu kombinacji wysokiego ciśnienia, pary i ciepła. Pamiętaj, aby nie wkładać do niego maszynki do tatuażu, ponieważ mogłaby się nieodwracalnie uszkodzić. Jeśli istnieje taka możliwość, wyjmij z niej silnik i włóż do autoklawu sam korpus. Jeżeli jednak nie dasz rady wyjąć silnika, konieczne będzie przeprowadzenie sterylizacji na zimno. W autoklawie powinno się również sterylizować rurki i uchwyty, jeśli nie stosujesz jednorazowych odpowiedników.

5. Sterylizacja sprzętu do tatuażu na zimno

Czym jest sterylizacja sprzętu do tatuażu na zimno? Jeżeli nie posiadasz autoklawu, możesz skorzystać z myjki ultradźwiękowej. Urządzenie to czyści za pomocą połączenia chemicznego roztworu czyszczącego i wysokich częstotliwości. Alternatywą dla myjki ultradźwiękowej są kąpiele chemiczne. Są one jednak czasochłonnym rozwiązaniem, ponieważ zajmują od 8 do 24 godzin. Musisz jednak mieć na uwadze fakt, że zarówno myjka, jak i kąpiele nie sterylizują, a jedynie dokładnie czyszczą sprzęt. Najbezpieczniejszą opcją jest stosowanie autoklawu. W przypadku braku tymczasowej możliwości nabycia takiej maszyny, dbaj o odpowiednią dezynfekcję sprzętu i zabezpieczenie maszynki podczas pracy. W takim przypadku dobrym posunięciem będzie również zastosowanie jednorazowych rurek i uchwytów.

Kartridże – higieniczna alternatywa

Nie masz możliwości sterylizacji sprzętu w autoklawie? W takim razie postaw na kartridże do tatuażu. To bezpieczna i higieniczna alternatywa, po którą warto sięgnąć. Kartridże mają wbudowaną membranę, która zapobiega przedostawaniu się płynów do rurki, uchwytu i maszynki. W efekcie Twój sprzęt jest odizolowany od bakterii i wirusów. Jeśli odpowiednio zadbasz o zabezpieczenie urządzenia podczas tatuowania, po skończonej sesji wystarczy wykonać dokładną dezynfekcję maszynki.