Dlaczego igły do tatuażu mają termin ważności? Czemu nie powinno się używać przeterminowanych igieł?

Czy igły mają termin ważności? Choć może to zdziwić wiele osób, ale tak – igły należy stosować do czasu określonego na etykiecie. Przestrzeganie tej kwestii jest bardzo ważne. Igły są jednymi z podstawowych narzędzi pracy tatuatora. Ich jakość ma wpływ nie tylko na ostateczny efekt wykonanego tatuażu, lecz także na bezpieczeństwo klientów. Należy więc odpowiednio zadbać o czystość i sterylność wykorzystywanych sprzętów. Dowiedz się, dlaczego nie wolno używać przeterminowanych igieł.

Spis treści

Termin ważności igieł do tatuażu – dlaczego jest tak ważny?

Dlaczego istnieje termin ważności igieł do tatuażu? Powód jest prosty – igły do tatuażu poddawane są sterylizacji. Podczas tego procesu z ich powierzchni usuwane są wszelkiego rodzaju baterie, wirusy i inne mikroorganizmy, które mogłyby wywołać zakażenie u klienta. Higiena w pracy tatuatora ma kluczowe znaczenie, dlatego tak ważne narzędzia, jak igły, powinny odznaczać się najwyższym poziomem czystości i sterylności. Stosowanie wysterylizowanych narzędzi jest gwarancją tego, że w salonie tatuażu nie dojdzie do zarażenia m.in. WZW C, HIV, HSV czy MRSA. Należy pamiętać, że na czyste środowisko pracy składa się również stosowanie przez tatuatora rękawiczek jednorazowych oraz dezynfekcja fotela do tatuowania, podłóg i innych wykorzystywanych narzędzi.

Czy igły do tatuażu są jednorazowe?

Czy igły do tatuażu są jednorazowe? Tak, nie można ich ponownie wysterylizować i użyć podczas kolejnej sesji. W każdym odpowiedzialnym studiu tatuażu panuje zasada mówiąca o tym, że na każdego klienta przypada nowy zestaw igieł. Po zakończeniu tatuowania są one utylizowane. Przed wykonaniem tatuażu tatuator powinien pokazać Ci, że korzysta z nowej, sterylnej igły. Dzięki temu zyskasz pewność, że jesteś w bezpiecznym miejscu. Jednorazowe są również kartridże do tatuażu.

Tatuatora można porównać do chirurga. W obu profesjach niezwykle ważna jest sterylność i przestrzeganie zasad higieny. Co więcej, bardzo ważna jest także odpowiednia utylizacja igieł. Powinny być one składowane w przeznaczonych do tego celu pojemnikach wykonanych z twardego plastiku i opatrzonych właściwą etykietą. Utylizacją takich odpadów zajmują się specjalne firmy. Igieł nie można po prostu wyrzucić na śmietnik. Nieodpowiedzialne składowanie takich narzędzi mogłoby zakończyć się rozprzestrzenianiem wirusów i bakterii w studiu. Niedopuszczalnym scenariuszem byłoby ponowne wykorzystanie zużytej igły podczas sesji z nowym klientem.

Czy igły mogą się przeterminować?

Czy igły mogą się przeterminować? Mówiąc o terminie ważności, na myśl przychodzi Ci pewnie żywność. Kiedy minie czas, w którym można ją bezpiecznie spożyć, najczęściej widać i czuć, że z produktami spożywczymi jest coś nie tak. W przypadku igieł nie dochodzi do uszkodzenia konstrukcji tych narzędzi. Tutaj „przeterminowanie” odnosi się do czasu utrzymania statusu sterylności. Przeterminowane igły do tatuażu nie chronią przed bakteriami i wirusami.

Dlaczego nie można używać przeterminowanych igieł? Stosowanie takich narzędzi naraża klientów na zarażenie się różnorodnymi chorobami. Dla każdego profesjonalnego studia dbanie o zdrowie tatuowanych osób powinno być kwestią priorytetową. Co więcej, wykorzystując przeterminowane igły do tatuażu, możesz spodziewać się poważnych konsekwencji dla swojej firmy. W skrajnych przypadkach może nawet dojść do zamknięcia Twojego studia.

Gdzie sprawdzić datę ważności igieł?

Znalezienie daty ważności igły nie jest trudnym zadaniem, ponieważ jest ona nadrukowana na odwrocie etykiety produktu. W przeciwieństwie do niektórych produktów spożywczych, w tym przypadku data jest zapisana dużą czcionką, którą łatwo można odczytać. Informacja ta zawarta jest na każdej pojedynczej igle. Jeśli chcesz zachować najwyższy poziom higieny swojego studia, zawsze kupuj narzędzia pracy w zaufanych i renomowanych sklepach. Dzięki temu zyskasz pewność, że igły zostały na pewno poddane sterylizacji.

Pamiętaj, że jeśli sięgasz po nową igłę, ale widzisz, że jej opakowanie zostało w jakikolwiek sposób naruszone lub zabrudzone. Od razu poddaj takie narzędzie utylizacji. Nie wiadomo, z jakimi czynnikami taka igła miała styczność – nie możesz narażać swoich klientów na ryzyko zakażenia.

Sterylność i higiena to wizytówka profesjonalnego studia tatuażu

Każdy profesjonalny tatuator powinien korzystać ze sterylnych, czystych i zdezynfekowanych narzędzi. Dotyczy to całego stanowiska pracy. Pamiętaj, że podstawą higienicznego tatuowania jest regularne mycie rąk i stosowanie rękawiczek jednorazowych. Jeśli wyciągniesz sterylną igłę z opakowania, ale umieścisz ją gołymi rękami w maszynce, możesz przenieść na nią zarazki. W takim przypadku igła nadaje się wyłącznie do utylizacji. Dbaj o jakość i sterylność wykorzystywanych sprzętów i zadbaj o zdrowie swoich klientów!