Cieniowanie tatuażu - jakie są rodzaje?

Istnieje wiele technik oraz stylów tatuaży. Dzięki temu każdy może umieścić na swoim ciele właśnie taki wzór, o jakim zawsze marzył. Niesłabnącą popularnością cieszą się tatuaże cieniowane, które charakteryzują się głębią, wielowymiarowością i oryginalnością. Dowiedz się, jak uzyskać efekt cieniowania tatuażu, a także, za pomocą jakich technik można to zrobić.

Spis treści

W jakim celu wykonuje się cieniowanie tatuażu?

Cieniowanie tatuażu jest dopełnieniem wykonanego na skórze rysunku. Pozwala wydobyć z niego głębię, a tym samym nadaje mu realizmu i jednocześnie podnosi walory estetyczne. Wykonując cieniowanie, można stworzyć naprawdę zachwycające dzieła sztuki na skórze. Charakteryzują się one subtelnością i brakiem wyraźnie zaznaczonych konturów. Takie tatuaże świetnie sprawdzają się zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn. Chcesz dowiedzieć się, jak uzyskać efekt cieniowania tatuażu? Sprawdź, jakie są techniki cieniowania oraz jak wykonać takie tatuaże.

Jakie są metody cieniowania tatuażu?

Istnieją trzy główne techniki cieniowania tatuażu: klasyczna, dotwork i WHIP-shading. Czym charakteryzują się te metody, jakie efekt dają oraz jakie igły do tatuażu wykorzystuje się podczas ich wykonywania? Podpowiadamy!

Klasyczna technika cieniowania tatuażu

W przypadku klasycznej metody cieniowania tatuażu można uzyskać bardzo głęboki, a zarazem gładki efekt, który sprawdza się m.in. w trakcie wykonywania prac realistycznych. Jak wycieniować tatuaż za pomocą tego sposobu? W tej technice wykorzystuje się igły magnum lub soft-edge magnum o długim ostrzu i mniejszej grubości (0,25-0,3 mm, LT lub XLT).

Aby wycieniować tatuaż metodą klasyczną, ustawiamy maszynkę na nieco wyższe napięcie. Igła powinna tworzyć jak największą liczbę ukłuć, aby zniwelować efekt pojedynczych kropek. Podczas klasycznego cieniowania warto ustawić skok krótki, np. 2–3 mm lub uniwersalny, np. 3–3,6 mm.

Dotwork

Dotwork można nazwać inaczej pracą kropkami. Jest to metoda, którą można wykonać na dwa sposoby: ręcznie, poprzez pojedyncze wkuwanie igły w skórę kropka po kropce (handpoke). Drugą opcją jest wykorzystanie maszynki. W tym przypadku należy ustawić urządzenie na wolne obroty i jednocześnie wykonywać szybkie ruchy ręką. Wybierając pracę maszynką, można dość szybko wypełnić sporą powierzchnię skóry jednakowo nasyconymi kropkami. Warto mieć jednak na uwadze, że do wykonania takiego cieniowania maszynką, trzeba wyposażyć się w sprzęt o mocnym silniku i zasilaczu. Jeśli posiadasz zasilacz poniżej 3 amperów, może być Ci ciężko uzyskać stabilną pracę na tak niskim napięciu. Jest to trudno osiągalne szczególnie podczas długich sesji.

Wykonując dotwork, ustaw skok długi (3,6–4,5 mm) albo uniwersalny (3–3,6 mm). Jeśli chodzi o igły, dobrym wyborem będą tutaj modele o długim ostrzu – LT lub XLT.

WHIP-shading

WHIP-shading to bardzo ciekawa technika, która daje na skórze efekt rysowania ołówkiem. To metoda, w której widoczny jest ruch igły. Przypomina nieco dotwork. WHIP-shading jest przede wszystkim nowoczesną techniką, która rozwinęła się wraz z udoskonalaniem maszynek do tatuażu. Jak wycieniować tatuaż za pomocą WHIP-shadingu? Potrzebne są dwie igły. Cieniowanie za pomocą płaskiej pozostawia na skórze lekkie poprzeczne kreski, które są efektem przeskakiwania igły podczas ruchu. Z kolei wykorzystując igłę typu liner, można uzyskać kreski, składające się z kropek.

Podczas wykonywania WHIP-shadingu, warto ustawić skok długi (3,6–4,5 mm) lub uniwersalny (3–3,6 mm). W przypadku igieł, najlepszą opcję będą modele 0,35 mm o średnim albo długim ostrzu MT lub LT.

Rozcieńczanie tuszu

Cieniowanie tatuażu można wykonać również za pomocą rozcieńczania tuszu. Wykorzystanie tuszów o mniejszej zawartości pigmentu umożliwia osiągnięcie płynniejszego i estetyczniejszego przejścia pomiędzy zastosowanymi kolorami. Co więcej, technika ta pomaga zniwelować efekt whip’ów wtedy, kiedy nie jest przez nas pożądany.

Aby wykonać cieniowanie za pomocą tej metody, najpierw trzeba wyposażyć się w odpowiednie tusze. Na rynku dostępne są gotowe zestawy, które składają się z 3–10 tuszów i opisane są jako: jasne, średnie lub ciemne. Można również zdecydować się na stworzenie własnych setów. W ten sposób można korzystać z niemal nieograniczonych możliwości. Wystarczy zaopatrzyć się w preparat do rozcieńczania lub użyć wody demineralizowanej, soli fizjologicznej czy wody oczarowej. Preparaty te można ze sobą mieszać w różnych proporcjach, np. 50% wody oczarowej, 30% soli i 20% gliceryny.

Przygotowanie tuszów

Jeśli zakupisz gotowy rozcieńczalnik, wystarczy, że przygotujesz 3 kubeczki „oczko” i każdy z nich uzupełnisz tuszem oraz dodasz preparat. Całość można wymieszać np. sterylną igłą. Można także kupić trzy butelki i w każdej z nich umieścić kulkę ceramiczną (pojemnik i kulkę warto wcześniej poddać sterylizacji). Następnie butelki uzupełniasz w 10% pojemności tuszem, a resztę dopełniasz rozcieńczalnikiem. Dzięki kulce pigment nie będzie osiadał na dnie i nie zmieni stężenia tuszu w roztworze.