Jak znaleźć dobrego tatuażystę? 5 wskazówek

Zdecydowałeś już, jaki chcesz mieć tatuaż, jak duży ma być oraz gdzie go zrobisz? Czas na wybranie artysty, który wykona wymarzony przez Ciebie wzór. Jak znaleźć dobrego tatuażystę, któremu będziesz mógł zaufać? Przedstawiamy 5 wskazówek, które pomogą Ci podjąć dobrą decyzję.

Spis treści

1. Określ, jaki styl tatuażu Cię interesuje

Jak znaleźć dobrego tatuażystę? Zanim jeszcze rozpoczniesz poszukiwania tatuatora dla siebie, zastanów się dobrze, jaki styl podoba Ci się najbardziej. Możesz postawić na wiele różnorodnych kierunków. Niesłabnącą popularnością cieszy się oldschool i newschool. A może wolisz delikatne, przypominające akwarelowe obrazy tatuaże w technice watercolor? Jeśli chcesz jednak pójść w tradycyjne nurty, postaw na dotwork, który polega na specyficznym wpuszczaniu tuszu pod naskórek za pomocą igły do tatuażu. Utworzone w ten sposób kropki tworzą nietuzinkowe obrazy. Kiedy wybierzesz konkretny styl, poszukaj artysty specjalizującego się w danej technice. Dzięki temu zyskasz pewność, że wykonania Twojego tatuażu podjął się ekspert, któremu możesz zaufać.

2. Gdzie szukać tatuażysty? Skorzystaj z portali społecznościowych

Obecnie wielu artystów traktuje portale społecznościowe jako miejsce, w którym mogą na bieżąco aktualizować swojego portfolio. Jest to wygodne zarówno dla tatuatorów, jak i ich klientów. Dzięki temu możesz zobaczyć najnowsze prace danej osoby, a także zapoznać się z opiniami. Jeśli dany artysta ma ogromną liczbę pozytywnych komentarzy, możesz spodziewać się, że będzie on godnym zaufania wyborem. Sposobem na to, jak znaleźć dobre studio tatuażu może być również obserwowanie poszczególnych hasztagów dotyczących konkretnego stylu tatuowania czy wzoru.

3. Skorzystaj z poleceń znajomych i nie tylko

Jak znaleźć tatuatora, co do którego będziesz mieć pewność, że wykona swoją pracę odpowiednio? Warto zrobić rozeznanie wśród znajomych. Najlepiej tych, którzy mają tatuaże. Dzięki czemu przekonasz się, czy dany artysta jest godny uwagi. Pamiętaj jednak, że ludzie są różni, więc fakt, że Twojemu znajomemu przypadł do gustu dany tatuator, nie oznacza, że takie samo zdanie o nim mają inne osoby. Dobrze zatem sprawdzić w sieci opinie innych klientów. W ten sposób upewnisz się, czy polecany artysta jest profesjonalistą.

4. Wybierz się na konwent tatuażu

Gdzie szukać tatuażysty? Jak wybrać salon tatuażu? Świetnym pomysłem jest wybranie się na konwent tatuażu. Dzięki temu wydarzeniu będziesz mógł zobaczyć na żywo, jak pracują najlepsi artyści z całego kraju i zagranicy. Dodatkowo będziesz mieć niepowtarzalną okazję do tego, aby poznać ofertę różnorodnych salonów, czy porozmawiać z tatuatorami o swoich planach na wykonanie jakiegoś wzoru. Podczas konwentu zbierz namiary na artystów, którzy najbardziej przypadli Ci do gustu, a decyzję o tym, do kogo się wybierzesz, podejmij na spokojnie w domu.

5. Wybierz tatuatora, z którym dobrze się dogadujesz – nie bój się odmawiać

Jak znaleźć tatuażystę dla siebie? Daj sobie czas. Nie podejmuj decyzji pochopnie, ponieważ później możesz tego żałować. Jeśli frustruje Cię to, że nie możesz zdecydować się na konkretnego artystę, nie sięgaj po tatuatora z pobliskiego salonu tatuażu, co do którego nie masz 100% zaufania. Tatuaż zostanie z Tobą do końca życia, dlatego nie ograniczaj się jedynie do lokalnego rynku. Sprawdź również oferty artystów z całego kraju.

Podobają Ci się pracę danego artysty, ale nie możesz się z nim dogadać? Nie ma pomiędzy Wami flow i wydaje Ci się, że nie do końca się rozumiecie? Jeśli masz takie obawy, zrezygnuj ze współpracy z tym tatuatorem. Jeżeli nie potraficie uzgodnić szczegółów wzoru, możesz być później niezadowolony z efektu, ale wtedy będzie już za późno.

Co więcej, jeśli dobrze rozumiesz się z tatuatorem, świetnie się Wam współpracuje, jednak zaproponowane projekty całkowicie nie trafiają w Twoje gusta, również nie wstydź się odmówić. Zrobienie wzoru, który Ci się nie podoba tylko dlatego, że nie chcesz zrobić przykrości artyście, nie jest żadnym argumentem. To Twoje ciało, więc musisz o nie odpowiednio zadbać.

Znalazłeś wymarzonego artystę? Działaj!

Jeśli udało Ci się znaleźć artystę, który spełnia Twoje wszystkie wymagania, nie czekaj i od razu się z nim skontaktuj. Najczęściej tatuatorzy podają swoje namiary i preferowane sposoby kontaktu na portalach społecznościowych lub na swojej stronie internetowej. Jeżeli przypadło Ci do gustu kilku tatuatorów, napisz do nich w jednym czasie. Nie czekaj, aż jeden z nich Ci odpisze i dopiero skontaktujesz się z następnym. Musisz wiedzieć, że artyści mają zwykle bardzo napięte grafiki i czasami odzywają się po kilku tygodniach.

Kontaktując się z tatuatorem, nie pytaj od razu o koszty – to bardzo zniechęcający początek współpracy. Opisz swój pomysł na tatuaż, jaki styl Cię interesuje oraz gdzie chciałbyś go wykonać. Jeśli tatuator zainteresuje się Twoją wizją, z pewnością się do Ciebie odezwie lub od razu odmówi podjęcia się takiego wyzwania. Możesz także wybrać się do danego studia i spotkać się z artystą twarzą w twarz. To opcja dobra szczególnie dla osób, które pierwszy raz będą się tatuować. Dzięki temu poczują się swobodniej i spokojniej.