Czego ABSOLUTNIE NIE WOLNO robić po tatuażu?

Uff! Tatuaż zrobiony! Tatuator założył Ci opatrunek i udzielił wszelkich wskazówek dotyczących dbania o świeży tatuaż, żeby jak najszybciej i najładniej się zagoił. Ale czy wiesz, czego w żadnym wypadku nie możesz robić podczas procesu gojenia? Jak pomóc uszkodzonej skórze we właściwej regeneracji? Poniżej znajdziesz kilka cennych wskazówek, które ułatwią gojenie się tatuażu.

Spis treści

Kiedy zdjąć opatrunek?

Jeżeli tatuaż został zabezpieczony opatrunkiem typu second skin, możesz nie zdejmować go nawet do 3 dni pod warunkiem, że z tatuażu nadmiernie się nie sączy.

W przypadku zwykłej folii spożywczej należy zmieniać opatrunek 3-4 razy dziennie przez pierwsze 3 dni.

Jeżeli na tatuaż założony jest podkład higieniczny zwany pieluchą, należy zmieniać go 2-3 razy dziennie.

Pamiętaj, że bez względu, jaki opatrunek masz założony na swój tatuaż, nie zdejmuj go wcześniej niż po dotarciu do domu, gdzie w higienicznych warunkach możesz go zmienić.

Nie myj w gorącej wodzie i nie pocieraj

Świeży tatuaż należy przemywać letnią wodą z użyciem mydła. Podczas mycia nie pocieraj i nie szoruj tatuażu. Myć tatuaż warto podczas każdorazowego zmieniania opatrunku. Po umyciu ważne jest dokładne wysuszenie tatuażu. Do tego najlepiej zastosować zwykły papierowy ręcznik kuchenny, który doskonale pochłania wilgoć. Delikatnie przykładaj ręcznik papierowy na ranę i absolutnie jej nie trzyj. W ten sposób unikniesz niepotrzebnego bólu i ewentualnego wycierania tuszu.

Nie pij alkoholu

Przez pierwsze 3 dni po zrobieniu tatuażu nie pij alkoholu. Alkohol osłabia organizm, a dodatkowo rozrzedza krew i podnosi jej ciśnienie. To z kolei może powodować, że wraz z osoczem na wierzch może wypływać tusz, co spowoduje brzydkie ubytki w tatuażu. Alkohol utrudnia i wydłuża gojenie, a dłuższe gojenie może przyczynić się do powstania bardzo nieprzyjemnych i bolesnych infekcji.

Nie drap

Kiedy skóra się goi, ma tendencję do swędzenia. Tak samo jest z gojącym się tatuażem. Będzie swędzieć, łuszczyć się i irytować. Jednak koniecznie powstrzymaj się przed drapaniem, skubaniem, odrywaniem oraz zdrapywaniem powstałych w procesie gojenia strupków. Drapanie tatuażu może doprowadzić do powstawania blizn i ubytków, które trzeba będzie poprawiać. Może też przyczynić się do powstania infekcji oraz innych niepożądanych objawów.

Nie opalaj się i nie mocz tatuażu

Odmoczenie lub wystawienie świeżego tatuażu na bezpośrednie działanie promieni słonecznych to najgorsze co możesz zrobić. Przez co najmniej 3 tygodnie po zrobieniu tatuażu nie opalaj się, nie chodź na solarium, saunę, nie kąp się w morzu, basenie, a nawet w wannie.

Słońce, tak samo jak solarium po prostu wypali pigment i nie będzie on miał takiego natężenia jak zaraz po wykonaniu. Kolory wyblakną, ściemnieją, stracą intensywność. Niestety nawet sesje poprawkowe nie pomogą w tak zepsutym tatuażu. Warto więc chwilę poczekać.

Natomiast odmoczenie tatuażu na basenie, w wannie, czy w saunie sprawi, że świeża rana, zamiast się goić, zacznie się rozmiękczać. Oprócz tego otwarte dla wszystkich sztuczne czy naturalne akweny wodne to siedlisko wielu bakterii, jak i środków mających je zabijać. Z tym wszystkim normalna, nieuszkodzona skóra radzi sobie dobrze, ale świeża rana zareaguje fatalnie. Zacznie puchnąć, jątrzyć się i „wybijać tusz” poza ranę, co spowoduje długotrwały i bolesny proces leczenia.

Nie męcz się

Pamiętaj, że nowy tatuaż to świeża, otwarta rana, która potrzebuje czasu na gojenie i regenerację. Przez 2 - 3 tygodnie należy obchodzić się z nim bardzo ostrożnie. Z tego względu wyeliminuj przez ten czas wzmożony wysiłek fizyczny. Podczas intensywnych ćwiczeń ciało się poci, a to również może zainfekować i uszkodzić tatuaż.

Ogranicz kontakt ze zwierzętami

W trakcie gojenia się tatuażu ogranicz kontakt ze zwierzętami. Świeży tatuaż nie może mieć kontaktu z sierścią, kurzem czy brudem. Utrzymanie go w czystości jest najważniejszym kryterium higieny i właściwego gojenia. Dlatego przez kilka dni warto odizolować się od swoich pupili – nie przytulać ich, nie spać z nimi w jednym łóżku i absolutnie nie dopuścić do lizania świeżo zrobionego tatuażu.

Objawy niepożądane

Jeżeli z jakichkolwiek powodów zauważysz u siebie któryś z poniższych objawów, skontaktuj się z lekarzem. Nie szukaj pomocy na forach internetowych. W końcu nie chodzi już o tatuaż, ale o Twoje zdrowie.

  • Osłabienie mięśni
  • Wysypka
  • Ziarnistość skóry
  • Stan zapalny
  • Owrzodzenie
  • Zaropienie – wycieki ropy z krwią lub bez
  • Krwawienie
  • Silny ból
  • Nieprzyjemny zapach pochodzący z tatuowanego miejsca

Dobra wiadomość jest taka, że przy odpowiedniej pielęgnacji, zachowaniu czystości i stosowaniu się do wszystkich zaleceń tatuażysty, większość z wyżej wymienionych powikłań nie ma prawa się pojawić.

Pielęgnacja tatuażu nie jest wcale skomplikowanym procesem, ale wymaga dokładności i systematyczności. Dobre wykonanie tatuażu to podstawa, ale później trzeba również o niego dbać, aby jak najdłużej cieszyć się jego nieskazitelnym wyglądem i jakością. Dlatego jeśli zależy Ci, by Twój tatuaż nie stracił wyrazistego koloru i ostrych konturów. Jeżeli chcesz, by przez lata idealnie prezentował się na Twojej skórze, postępuj z nim odpowiednio tuż po zrobieniu.