Jak zacząć praktykę w studiu tatuażu? Gdzie jej szukać?

Jeżeli marzysz o rozpoczęciu pracy jako tatuażysta, najlepszym sposobem na zdobycie niezbędnego doświadczenia jest odbycie praktyk w studio tatuażu. Nie jest to proste zadanie, zważywszy na dużą konkurencję w tej branży. Jednak pasja i determinacja, a także nauka pod okiem wykwalifikowanych tatuatorów pozwoli Ci zrealizować marzenie o tej pracy. Co należy zrobić na początku? Jak się przygotować do odbycia praktyk i jak ich szukać? Wskazówki i porady znajdziesz w artykule.

Spis treści

Zbuduj swoje portfolio

Aby znaleźć praktyki w studio tatuażu, nie będziesz potrzebować CV ani listu motywacyjnego, ale tym, co musisz mieć to atrakcyjne portfolio. Dlatego rysuj, rysuj i jeszcze raz rysuj! W ten sposób zaprezentujesz swoje umiejętności. Najlepiej, żeby w portfolio znalazły się rysunki w różnych stylach. Zróżnicowane i dobrze ułożone portfolio zwiększy twoje szanse na zaczepienie się w salonie tatuażu.

Niektóre studia od swoich potencjalnych praktykantów oczekują, żeby w portfolio znalazły się również rysunki typowo studyjne. Rysunek studyjny to taki, który najczęściej wykonany jest z natury, ale dopuszczalne jest tworzenie ich również na podstawie zdjęć referencyjnych. Takie rysunki pokazują czy umiesz uchwycić proporcje, czy rozumiesz, co rysujesz i jak postrzegasz światłocień.

Zapoznaj się z branżą

Podobnie jak w przypadku szukania każdej innej pracy, myśląc o praktykach w studio tatuażu, warto mieć podstawową wiedzę branżową. Dowiedz się o najważniejszych i najbardziej popularnych stylach tatuowania, o zasadach higieny i bezpieczeństwa obowiązujących podczas wykonywania tatuaży, o ich pielęgnacji, o przeciwskazaniach do ich robienia oraz o podstawach anatomii.

Przeglądaj strony i czytaj magazyny specjalistyczne. Dobrze, żebyś wiedział, dlaczego chcesz pracować w salonie tatuażu. Dodatkowym atutem będzie zapoznanie się z pracami mistrzów fachu, a także wybranie tych artystów, od których chciałbyś się uczyć.

Zrób sobie tatuaż

To zdecydowanie przyjemna część. Kiedy artyści szukają praktykantów, chcą zobaczyć kogoś, kto rzeczywiście pasjonuje się tą branżą. Jeśli nie masz żadnego własnego tatuażu, może nie wyglądać to najlepiej, więc warto o tym pomyśleć, zanim zaczniesz szukać pracy.

Dodatkowo, kiedy sam się tatuujesz, masz okazję zorientować się, jak wygląda część praktyczna fachu, zapoznać się z maszynką, a także resztą sprzętu oraz co jest realnie potrzebne do wykonania tatuażu i jak na igłę reaguje skóra.

Odwiedzaj studia tatuażu

Pójdź do jednego lub kilku salonów tatuażu i porozmawiaj z ludźmi tam pracującymi. Rozmowa i bezpośredni kontakt, a także przyjrzenie się pracy studia jest najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się jak najwięcej szczegółów na temat pracy salonu i tego, czy zatrudniają stażystów. Jeżeli tego nie robią, to może znają kogoś, kto akurat poszukuje praktykantów. W ten sposób zbudujesz relacje. Nigdy nie zaszkodzi nawiązać kontaktów w branży. Nie krępuj się, w ten sposób pokazujesz, że bardzo Ci zależy na pracy.

Pamiętaj, że rozmowa w cztery oczy jest zawsze lepsza niż wysłanie maila. Artyści o wiele lepiej Cię poznają i zapamiętają, kiedy porozmawiasz z nimi osobiście. Ponadto w ten sposób pokażesz, że jesteś bardziej zdeterminowany, aby się dostać na staż, niż osoba siedząca przed laptopem lub telefonem.

Nie oczekuj natychmiastowego wynagrodzenia

Może się zdarzyć, że Twój staż będzie bezpłatny i będzie wymagał długich godzin pracy, podczas których będziesz przykładowo przygotowywać napoje, sprzątać studio i odbierać telefony czy odpisywać na maile. Ale jeśli to cię nie zniechęci i będziesz chciał pracować w ten sposób przez jakiś czas, prawdopodobnie dostaniesz się do branży z dobrym przygotowaniem.

Postaraj się na początku nie myśleć o pieniądzach. Jeżeli skupisz się na ciężkiej pracy, docenisz możliwość przebywania w studio i przyglądania się pracy artystów, będziesz cieszyć się tatuowaniem, tworzyć ciekawe projekty, polubisz pracę ze swoimi klientami – pieniądze z czasem się pojawią.

Kiedy uda Ci się dostać na praktyki przyjmuj wszystkie porady i wskazówki, które usłyszysz od uznanych tatuażystów. Jako artysta-tatuator nigdy nie przestajesz się uczyć i stawać lepszym fachowcem. Wiedza i doświadczenie kolegów i koleżanek to niezwykle wartościowa forma zapłaty.

Czego od praktykantów oczekują tatuażyści?

Oczywiście talentu! Jednak nie jest to jedyny warunek, który muszą spełnić praktykanci. Oprócz tego artyści tatuażu szukają osób pracowitych i zaangażowanych. Ludzi, którzy pasjonują się tatuażem i pragną zgłębić tajniki sztuki tatuowania. Branża tatuatorska dynamicznie się rozwija i naprawdę trzeba się wyróżniać, aby w niej zaistnieć.

Bardzo wielu artystów jest zajętych własną pracą i mogą nie mieć czasu na szkolenie kogoś od podstaw. Dlatego niezwykle istotne jest, aby opanować i przyswoić wiele informacji na własną rękę. Ponadto jest to najlepszy dowód, pokazujący jak bardzo Ci zależy i jak bardzo jesteś zdeterminowany, a to niewątpliwe plusy.

Pamiętaj, że szukając praktyk, musisz być wytrwały. Jak już wspomnieliśmy, nie jest łatwo dostać się na staż do dobrego studia. Ale jeżeli przygotujesz portfolio, pójdziesz się pokazać oraz zastosujesz się do rad i wskazówek doświadczonych artystów, może Ci się to udać, szybciej niż myślisz.