Jak przygotować stanowisko pracy w studiu tatuażu?

Tatuaż to sztuka, a każdy artysta potrzebuje odpowiedniego miejsca pracy. I chociaż każdy tatuator ma unikalny styl, jest jedna rzecz, która zawsze musi być stała w pracy tatuażystów – higiena i organizacja stanowiska. Właściwe przygotowanie stanowiska pracy w studiu tatuażu jest kluczowe dla zachowania bezpieczeństwa. Wpływa to nie tylko na zdrowie klienta, lecz także na jakość wykonywanego tatuażu. Ale jak dokładnie przygotować stanowisko do tatuażu? Omówimy ten proces krok po kroku w naszym wpisie.

Spis treści

Podstawy urządzania stanowiska dla tatuatora

Niewątpliwie, urządzanie stanowiska dla tatuatora bywa nie lada wyzwaniem. Nie tylko ze względu na estetykę i funkcjonalność, lecz także z powodu kwestii bezpieczeństwa i higieny. W końcu tatuażysta działa na skórze, co niesie za sobą ryzyko infekcji, jeśli nie zostaną zachowane odpowiednie standardy czystości.

Rzeczy jednorazowego użytku, takie jak igły, tusze, pojemniczki na tusze oraz rękawiczki, stanowią kluczowe elementy. Zasada jest prosta: każdy element, który ma kontakt ze skórą klienta, powinien być nowy i higieniczny. Materiały te są zapakowane w sterylne opakowania, które należy otworzyć bezpośrednio przed rozpoczęciem tatuowania.

Co jednak z elementami wielokrotnego użytku, takimi jak maszynka do tatuażu, zasilacz czy kable? Te elementy również muszą być czyste. Tutaj z pomocą przychodzi autoklaw – urządzenie, które używa pary pod wysokim ciśnieniem, aby zniwelować wszelkie bakterie i wirusy. Można też korzystać ze specjalnych środków chemicznych przeznaczonych do dezynfekcji narzędzi.

Narzędzia konieczne na profesjonalnym stanowisku w studiu tatuażu

Stanowisko tatuatora to nic innego jak dobrze zorganizowane biurko pełne specjalistycznych narzędzi, które mają za zadanie przekształcić koncepcję artystyczną w niepowtarzalne, trwałe dzieło sztuki na skórze.

Na początku listy koniecznych narzędzi znajduje się oczywiście kartridż i igły. Każdy profesjonalny artysta tatuażu posiada kilka maszynek, dostosowanych do różnych typów prac, od cieniowania po linie. Kolejnymi kluczowymi elementami są zasilacz i pedał. Pozwalają na regulację prędkości i siły uderzenia igły, co umożliwia precyzyjną kontrolę procesu tatuowania. Oczywiście, nie wolno zapomnieć o tuszach do tatuażu, które dostępne są w szerokiej gamie kolorów, a także rękawiczkach jednorazowych i pojemnikach na tusz. Niezbędne są również ręczniki papierowe, płyny do dezynfekcji oraz produkty do pielęgnacji skóry po wykonaniu tatuażu. Wszystkie te narzędzia są absolutnie niezbędne na profesjonalnym stanowisku tatuatora. Bez nich tworzenie tatuażu byłoby niemożliwe, a proces ten niewłaściwy i niebezpieczny.

Przygotowanie miejsca krok po kroku

Każda praca artystyczna zaczyna się od przygotowania przestrzeni. Tatuowanie nie jest wyjątkiem.

Rękawiczki

Wszystkie prace związane z przygotowaniem stanowiska pracy należy wykonywać w rękawiczkach. Rękawiczki powinny być na wyciągnięcie ręki, ale nie na tym samym poziomie co inne akcesoria. Unikaj rękawiczek lateksowych – mogą wywoływać reakcje alergiczne i są podatne na działanie oleistych substancji.

Dezynfekcja i zabezpieczenie stanowiska

Następnym krokiem jest dezynfekcja stanowiska. Należy spryskać je płynem dezynfekcyjnym, odczekać chwilę (dokładny czas zależy od użytego płynu – należy zapoznać się z zaleceniami producenta), a następnie wytrzeć. Tę część można wykonać bez rękawiczek.

Teraz pora na zabezpieczenie stanowiska. Po umyciu rąk i założeniu rękawiczek należy użyć materiału ochronnego, na przykład folii – najlepiej przykleić go tak, aby się nie przemieszczał. Kiedy stanowisko jest zabezpieczone, należy na nie nałożyć substancję poślizgową, taką jak wazelinę lub jej zamiennik, używając drewnianej szpatułki lub czystych rękawiczek.

Kubeczki na tusz, tryskawka lub spryskiwacz

Pora na kubeczki na tusz. Bez rękawiczek trzeba otworzyć pojemnik, a już w rękawiczkach wziąć odpowiednią ilość kubeczków. Aby unieruchomić kubeczki, można użyć wazeliny.

Tryskawka lub spryskiwacz z mydłem jest kolejnym kluczowym narzędziem. Do rozcieńczenia mydła należy użyć wyłącznie wody demineralizowanej. Po przygotowaniu sprzętu trzeba owinąć go folią lub włożyć do foliowego worka.

Ręczniki papierowe i kubeczek na wodę

Następnie przygotuj jednorazowe ręczniki papierowe. Należy je rwać w zdezynfekowanych rękach lub w rękawiczkach i położyć na zabezpieczonym stanowisku.

Kolejnym krokiem jest przygotowanie jednorazowego pojemnika na wodę do płukania igły. Trzeba go wypełnić wodą demineralizowaną.

Maszynka i igły

Na stanowisko połóż zdezynfekowaną maszynkę do tatuażu i przygotuj woreczek na zapakowanie sprzętu i igieł. Rzeczy wielokrotnego użytku powinny zostać zdezynfekowane, natomiast rzeczy jednorazowe przygotowane do użycia, ale wciąż w sterylnym opakowaniu.

Preparaty do odkażania i odbijania wzoru

Preparaty do odkażania i odbijania wzoru wraz z jednorazową maszynką do golenia powinny być również przygotowane i na wyciągnięcie ręki. Płyny należy ustawić jednak na innym poziomie lub na innym stoliku.

Zasilacz i kable

Na koniec zabezpiecz zasilacz i kable, ale tak, aby móc z nich swobodnie korzystać. Kabel do maszynki powinien zostać umieszczony w specjalnym rękawie. Pamiętaj, że każdy krok ma na celu utrzymanie czystości i bezpieczeństwa podczas całego procesu tatuowania.